Vuçiç reagon pas deklaratës së bujshme të Haradinajt mbi “Shqipërinë e Madhe”: Ky është kërcënim për Serbinë dhe BE-në

A është krijimi i Shqipërisë së Madhe një kërcënim për BE dhe Serbinë? Të paktën kështu mendon dhe është shprehur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Ai ka dhënë një deklaratë ku ka treguar pikërisht për këtë gjë menjëherë pasi Hajdari bëri fjalimin e bujshëm për krijimin e Shqipërisë së Madhe.

“Nëse Kosova nuk do të bëhet pjesë e NATO-s dhe nëse nuk do të ketë liberalizim të vizave në BE, nuk ka njohje nga pesë vendet anëtare të BE-së dhe nuk jemi pjesë e KB-së, çfarë do të bëjmë më tej?”, ka thënë Haradinaj.

Krahas kësaj, Vuçiç shtoi se është duke pritur reagimin e Uashingtonit dhe Brukselit./Source.al