Tërmeti 4.2 ballë në këtë vend, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i shkallës 4.2 rihter u regjistrua nga sizmografët e Institutit Gjeodinamik me epiqendrën e tij në lindje të ishujve Alkyon në orët e para të së premtes. Sipas të dhënave të para, thellësia fokale e tërmetit u vlerësua në 6 km. Dridhja, e cila u ndie në disa zona të Atikës , ndodhi në 6:01 të mëngjesit.

Siç shpjegoi presidenti i OASP, Profesor Efthymios Lekkas për THEMA 104,6 , “thellësia fokale ishte 6 km. dhe vjen nga një zonë e ndjeshme e Gjirit Korinthian që ka një potencial të madh sizmik “.

Sipas tij, “këto tërmete janë të procesit aktual të evolucionit sizmik, ato nuk mund të japin një tërmet më të madh, megjithëse ekziston një përqindje jashtëzakonisht e vogël për të pasur një tërmet më të madh”.

“Është pjesë e sizmizmit normal. Ne jemi duke vëzhguar zhvillimin, nuk duhet të ketë shqetësim “shtoi ai dhe shpjegoi se” ajo u ndie në Atikë për shkak të thellësisë së vogël të fokusit dhe drejtimit të gabimeve të gjiut korintian “.