Shpërthimi tronditës në Bejrut, NASA publikon pamjen nga hapësira (FOTO)

E marta e katër gushtit do të mbahet mend gjatë për Libanin, pasi në këtë ditë kryeqyteti i vendit, Bejrut, pësoi një shpërthim të madh, e cila i mori jetën rreth 160 personave dhe lëndoi mbi 5.000 të tjerë.

Pas tragjedisë në rrjete sociale kanë qarkulluar mijëra pamje, të kapura nga kënde të ndryshme. Së fundmi, “NASA” ka publikuar pamje nga satelitët, ku tregohet më qartë shkalla e shpërthimit.

Pra siç shihet, zonat me ngjyrë të kuqe të errët, tregojnë dëmtime të rënda, në ngjyrë portokalli dëmtime mesatare dhe në të verdhë dëmtime të lehta. Harta përmban të dhëna të modifikuara të Copernicus Sentinel, të përpunuara nga ESA (Agjencia Evropiane e Hapësirës).