Shkundet toka, një tërmet i fuqishëm godet Qipron, Greqia alarmohet sërish

Pak momente më parë mësohet se ishulli i Qipros është goditur nga lëkundje të forta tërmeti që kanë alarmuar të gjithë Greqinë.

Sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare, tërmeti ishte 5.4 ballë me një thellëse prej 10km dhe 38km në juglindje të Nikosisë. Tronditjet u ndjenë vecanërisht në Larnaka dhe Nikosia.

Deri në këto momente nuk ka njoftime për humbje në jetë njerëzish.