Revoltohet Berisha, tregon çfarë po ndodh në Shqipëri

Ish-kryeminstrir Sali Berisha ka treguar se si është situata në spitalet Covid-19 në vend. Berisha shprehet se në oborrin e spitalit infektiv qëndrojne të parkuara me orë të tëra autoambulanca me të sëmurë që presin që të dalë nga spitali.

“Te dashur miq, prej disa ditesh mediat kane raportuar live se ne oborrin e spitalit infektiv qendrojne te parkuara me ore te tera autoambulanca me te semure qe presin qe te dale nga spitali apo te nderroje jete ndonje i shtruar qe te hapet nje shtrat ku te mund te shtrohen.

Kjo gjendje shenon jo vetem kolapsin e sistemit spitalor covid nga mbingarkesa por kjo krijon edhe kolapsin e plote te sistemit te urgjence”, shkruan Berisha duke dënuar mënyrën se si Rama ka menaxhuar situatë.

Postimi i Berishës

127 spital covid?!

Ky eshte fundi i sherbimit te urgjences!

Te dashur miq, prej disa ditesh mediat kane raportuar live se ne oborrin e spitalit infektiv qendrojne te parkuara me ore te tera autoambulanca me te semure qe presin qe te dale nga spitali apo te nderroje jete ndonje i shtruar qe te hapet nje shtrat ku te mund te shtrohen.

Kjo gjendje shenon jo vetem kolapsin e sistemit spitalor covid nga mbingarkesa por kjo krijon edhe kolapsin e plote te sistemit te urgjences.

Kjo deshmon kolapsin e plote te sistemit spitalor covid, i cili sot me 525 raste ditore me covid apo nje rritje prej 38,6 here te rasteve me covid ne vend duhet qe te kishte se paku 1300 shtreter per te perballuar situaten nderkohe qe ka te njejtin numer shtreterish me periudhen Mars-Maj, ne te cilen kishte mesatarisht vetem 13,7 te semure ne dite.

Ko deshmon kolapsin e plote te 127 pasi ne nje vendim absurd shkaterrimtar per sherbimin e urgjences sipas zedhenesve te tij ne komitet, kryepidimiologu xhahil i Surrelit ka urdheruar qe mungesa e shtreterve ne spitalet covid te kompensohet me autoambulancat si spital fushor duk privuar nga sherbimi i urgjences dhe lene ne meshire te fatit qindra e mijra te semure ne mbare Shqiperine.

Denoj me ashpersine me te madhe menaxhimin katastrofal te pandemise Covid19 nga kryepidimiologu xhahil i Surrelit qe shkaktoi kolapsin e sistemit shendetesor dhe vdekjen per mungese sherbimi mjekesor nga ky kolaps ne spitale dhe shtepi te qindra shqiptareve te te gjitha moshave. sb