Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 godet këtë shtet, shkunden ndërtesat nga lëkundjet

Një tërmet me një madhësi të fuqishme prej 7.1 goditi ditën e sotme brigjet e Japonisë lindore, sipas Agjencisë Meteorologjike të Japonisë.

Epiqendra e tërmetit ishte në brigjet e prefekturës Fukushima në një thellësi prej 36 miljesh, u shpreh agjencia, duke shtuar se një paralajmërim për tsunami nuk është lëshuar.

Tërmeti goditi në 11:08 pasdite. koha lokale (1408 GMT) dhe tronditi ndërtesat në kryeqytetin e Tokios.

Zona u godit nga një tërmet shkatërrues dhe tsunami në 11 Mars 2011, i cili shkatërroi centralin bërthamor Fukushima.