“Nga infektivi i Tiranës i çojnë në…” Ish deputeti zbardh skandalin dhe publikon SMS

Pandemia në vendin tonë ka bërë që numri i të infektuarve dhe të vd ekurve po rritet dita-ditës. Kjo situatë sjell ngarkesë edhe për spitalet dhe bluzat e bardha. Ish deputeti i PD-së, Luan Baçi, ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë me anë të një postimi në rrjetin social Facabook. Sipas të dhënave të Bacit, Spitali Fierit është në kolaps dhe se të infektuarit me Covid nuk trajtohen vetëm në infektiv por dhe në urgjencë.

Luan Baci: Edi Rama me propaganden e tij te dale boje, dhe batutat e tij bajate, mundohet gjithe diten te mohoje te verteten e dhimbshme te situates per pandemine, qe tashme eshte jashte kontrollit. E sfidoj Ramen jo vetem per radhet e gjata dhe torturimin e qytetareve me ore te tera per analiza dhe vizita mjeksore, qe ai i mohon me paturpesine qe e karakterizon. POR AKOMA ME SHUME, PER KOLAPSIN DHE GJENDJEN E RENDE QE ESHTE NE SPITALIN E FIERIT. Ne baze te strategjive qe po ndjek ministria spitali i Fierit, akoma nuk eshte covid 5 apo 6 si do qe ta quajne.Atehere, nese akoma nuk jane ezauruar kapacitetet e spitaleve Covid ne tirane, pse trajtohen te semure me covid ne spitalin e Fierit?

Aktualisht ne infektivin e Fierit jane 10 paciente te shtruar, ku shtreter te pajisur me linje oksigjeni jane vetem 2, dhe 8 paciente i mbajne me bombula 40 litroshe, te koka me reduktore ashtu siç po trajtohen shumica e qytetareve ne shtepi. Ne spitalin e Fierit nuk ka te shtruar vetem ne infektiv, por edhe ne urgjence mbahen raste Covidi ku qendrojne nga 5-6 dite, aq sa eshte detyruar Drejtoresha militante te largoje dhomen e ortopedise dhe ta mbushe me shtreter. Kjo eshte gjendja ne spitalin e Fierit dhe ky eshte fakt i pa mohueshem dhe ju z Rama e dini mire pse ndodh kjo.Ju e dini por jeni genjeshtar, ju e dini qe spitalet covid ne Tirane nuk kane shtreter te lire,dhe nuk i pranojne pacientet, ata rrine nga 8-10 ore ne autoambulance, deri sa te lirohet nje krevat.

Ne shume raste stafi atje, nga halli qe kane, ben “pazar” duke u thene qe, do te fus pa radhe , nese mer nje pacient mbrapsht, gjoja te sheruar. Dhe rastet jane konkrete qe marrin paciente mbrapsht, po nese pacienti do te ishte i sheruar lind pyetja:Pse nuk i çojne ne shtepi, por nga infektivi i Tiranes i sjellin ne spitale ne Fier ? Jo me larg se dje kur ju derdellisnit nga nga vendi ku keni vjedhur miljona € per inceneratorin qe akoma e keni pa pune dhe miljonat i keni marre, u kthyen dy paciente, nje e çuan ne shtepi, dhe tjetrin ne spitalin e Fierit sepse ka nevoje akoma per te qendruar ne spital.Te gjitha keto qe po te them jane te verteta dhe lehtesisht te verifikueshme, te sfidoj ti pergenjeshtrosh

Po ju ve ne dispozicion edhe fakte qe ne spitalin e Fierit mbani te shtruar paciente te infektuar me Covid- 19 kur akoma nuk eshte miratuar si i tille, pasi nuk ploteson kushtet per kete gje.Largimi juaj eshte shpetim per Shqiperine, 25 prilli eshte dita e gjykimit dhe sovrani do te jape denimin e merituar.

Edi Rama me propaganden e tij te dale boje, dhe batutat e tij bajate, mundohet gjithe diten te mohoje te verteten e…

Posted by Luan Baci on Saturday, 14 November 2020