Negociata mes Turqisë dhe Greqisë në Shqipëri? Vjen reagimi i parë i Mitsotakis: Mos bëni burrin e mirë duke…!

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Ccavusoglu deklaroi ditën e sotme se kryeministri Rama kishte ftuar Dendiasin që të takoheshin me turqit në Tiranë në mënyrë që të vijonin negociatat mes dy shteteve rivale në rajon pikërisht në kryeqytetin shqiptar.

Ndër të tjera, Çavusoglu tha se kjo ftesë mbetet e hapur edhe nga ana e turqve.

Në lidhje me këtë reagoi fillimisht zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Greqisë duke thënë se shefi i tij, Dendias nuk kishte një ftesë zyrtare nga Turqia për të negociuar me ta, dhe aq më pak në Tiranë.

Por, grekët nuk janë mjaftuar me kaq duke përforcuar mesazhin e tyre. Gjatë konferencës së përbashkët me homologun portugez Anostas, kreu i qeverisë greke Mitsotakis iu drejtua Turqisë duke theksuar se nuk mund të vijojnë të bëjnë “burrin e mirë duke kërkuar vendosjen e një date për negociatat”.