Ministri gjerman jep lajmin e keq, ja vendimi i qeverisë gjermane

Qytetarët gjermanë duhet të përgatiten për 4-5 muaj të tjerë shoqëruar me masa të forta mbylljeje me qëllimin frenimin e rritjes së infektimeve nga korornavirusi dhe nuk duhet të presin që masat shtrënguese të lehtësohen në mënyrë të menjëhershme.

Kështu ka deklaruar për të përjavshmen “Bild am Sonntag” ministri gjerman i ekonomisë, sikurse referon “The Guardian”.

“Nuk jemi ende jashtë rrezikut dhe nuk mund t’i lejojmë vetes me ekonominë, që të hapemi dhe të mbyllemi në mënyrë të vazhdueshme”, tha Altmaier, referuar shifrave të pandemisë.