Mbyllje gjatë fundjavës? Ja çfarë thotë Pipero

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino tha të premten gjatë një interviste, se sugjeronte mbylljen e fundjavave me qëllim reduktimin e përhapjes së infektimeve nga COVID 19. Por ndërkohë, mjeku Pëllumb Pipero tha se nuk e mbështet këtë ide duke deklaruar, se ajo që nevojitet është respektimi i portokolleve dhe mbajtja e maskave.

“Unë nuk jam pro mbylljes në fundjavë. Nuk e mbështes mbylljen në fundjavë. Unë them të respektohen protokollet. Të shmanget frekuentimi i lokaleve të natës. Në bregdet dhe në qytete. Si dhe qytetarë të vendosin maskën. Po të zbatojnë këto qytetarët, nuk ka kthim mbrapa. S’kemi pse mbyllemi. Ja po e mbyllëm iku virusi? Jo. Aty është virusi, me ne”, tha mjeku gjatë një interviste në News 24. Pipero pohoi gjithashtu se respketimi i masave dhe përdorimi i maskës do ta ulte të paktën 4 herë numrin e infektimeve brenda dy javësh./Opinion.al