Këshilltari i Merkelit i reagon ashpër Ramës: Turp i historisë botërore

Turp të historisë botërore e ka quajtur këshilltari gjerman Martin Henze përpjekjen e Kryeminsitrit Rama për zgjidhjen e krizës politike në Bjollorusi.

Sipas tij, kjo është e turpshme pasi vetë Edi Rama është i dyshuar për vjedhjen e zgjedhjeve në Shqipëri.

“Autokrati shqiptar Rama, i cili është vetë i korruptuar dhe i dyshuar për manipulim të zgjedhjeve, nxori jashtë funksionit Gjykatën Kushtetuese 3 vjet më parë. Prandaj populli shqiptar shtypet, tani dëshiron të bashkohet me kolegun e tij Lukashenko, një tjetër turp i historisë botërore”, shkruan Henze.

Më herët, kryeministri Rama zhvilloi një bisedë telefonike me ministrin rus të Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov për situatën në Bjellorusi.