Kancelarja Merkel e shqetësuar bën paralajmërimin e fortë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, u bëri thirrje gjermanëve që të shmangin grumbullimet dhe udhëtimet për shkak të koroanvirusit. Autoritetet kanë vendosur një sërë masash për të parandaluar një valë të dytë të COVID-19. “Ne duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Çdo ditë është shumë e rëndësishme”, tha Merkel.

Ndërkohë Gjermania ka shënuar rritje të rasteve ditore , duke regjistruar 7,830 raste, bën me dije Instituti Robert Koch. Politikanë së bashku me ekspertëve shëndetit i kanë bërë thirrje qytetarëve që të marrin masa individuale si edhe të shmangin kontaktin e afërt me të tjerët.