Flasin Epidemiologët: Ja zonat më të nxehta, ku po infektohen njerëzit dhe kryevatra e koronavirusit në vendin tonë

Kryevatra e koronavirusit në vendin tonë mbetet Tirana, duke u renditur me shifrat më të larta të të prekurve aktive nga virusi, por edhe me humbjet e jeteve ne rang vendi.

Ne takimin e sotem me ministren e Shendetesise, epidemiologet theksuar se ne Tirane tre jane zonat me problematike.

“Prej 5 muajsh nga puna jone ne terren, ne Tirane, vatrat me problematike jane ne zonat rurale, Astiri, Fresku dhe deri diku Kodra e Diellit. Vatrat jane tashme komunitare, edhe me hapjen e fshaes orare, kemi shume vatra komunitare. Kjo eshte vene re sidomos neper evente, mortore, fesatsh, ditelindjesh qe marrin pjese grupe te kondiderueshme dhe grumbullime te rinjsh”, tha nje epidemiologe.

Sipas nje tjeter epidemiologu ne terren, dy jane linjat e perhapjes, vatrat familjare dhe linjat e punes.

Shqetesim mbetet rritja e rasteve ne moshat e reja, qe eshte bere tashme nje burim i madh dhe problematik i perhapjes se infeksionit.