Dita sot nis me diell, por këto janë surprizat që na presin pasdite dhe si do të lëvizin temperaturat

Dita e enjte parashikohet të ketë mot kryesisht të kthjellët e vranësira kalimtare. Sipas MeteoAlb, moti mbetet me kthjellime deri në mesditë në të gjithë Shqipërinë. Por pasditja sjellë vranësira kalimtare fillimisht në zonat malore dhe më pas vranësirat shfaqen dhe në pjesën tjetër të vendit.

Temperaturat e ajrit ulen në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 2°C mëngjesi në zonat malore deri në 20°C mesdita në zonat jugperëndimore. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 23 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim i ulët.

Kosova: Kthjellimet dominojnë orët e para të ditës. Por duke ju afruar mesditës dhe në vijim vranësirat do të përfshijnë gjithë territorin e Kosovës.

Maqedonia e Veriut: Mot me diell mbizotëron gjatë paradites në MV. Po pasditja sjellë kalime vranësirash nëpër territor.