Braçe publikon videot nga ajo që po ndodh në jug të vendit dhe shpërthen i revoltuar për situatën e COVID-19

Zëvendëskryeministri Erion Braçe përmes një postimi në rrjetet sociale ka shpërthyer ndaj të gjithëve atyre që hedhin akuza mbi spitalet shqiptare, madje edhe zërave që QSUT e përhapi koronavirusin në të gjithë vendin.

Teksa publikon disa video të pushuesve në jug të vendit që bëjnë shkuma-party dhe lagen me shampanjë, Braçe shkruan se nuk është faji i spitaleve, por i qytetarëve të papërgjegjshëm si këta që shfaqen në videot e publikuara.

Postimi i plotë:

“BOLL BERE POLITIKE ME SEMUNDJEN!

SPITALI ESHTE I FUNDIT!

Ndaj boll me politike kriminale ndaj spitaleve ku ka aq shume perkushtim, pasion, dashuri, deshire, pune e sakrifica sa kurre nuk i ke pare kund!

KJO SEMUNDJE KA RREGULLAT E SAJ E AS QE KANE LIDHJE ME POLITIKEN;

KANE LIDHJE ME TY SI QENIE E PERGJEGJSHME E QE SHPERNDAN KETE PERGJEGJSHMERI;

JO MLLEF, URREJTJE, LIGESI, PROVOKIME, POLITIKEN E ULET TE NJOHUR TASHME!

Jane te thjeshta rregullat;

MBAJ DISTANCE FIZIKE, MBAJ MASKE KUR NUK RRI DOT LARG, LAJ DUART!

Kaq!

Spitali nuk hyn ne to!

Spitali eshte i fundit dhe ne te gjithe boten eshte keshtu!

Urdhero, shihi keto video te se shtunes mbrema dhe te dieles, vetem pak dite me pare, ne JALE, PALASE, LEKURS!

Perse nuk u flet ketyre?

Cfare tu bej spitali ketyre e prinderve te ketyre?

Ta bej qeveria?

Po patjeter, por sa nderhyn qeveria aty ti e quan cenim te lirise kushtetuese,

sa zbaton qeveria masat ligjore aty ti therret per masa ekstreme te papershtatshme per realitetin ekonomik!

Shihi pak shishet e shampanjes qe nuk pihen por sperkasin ajrin, njeri tjetrin e pastaj pishinen-si realitet ekonomik!

KY ESHTE PROBLEMI!

Spitali do mbahet fale punes e sakrifices se punetoreve te mjekesise,

por sjellja e tille eshte sfide e ulet ndaj cdo mjeku e infermieri, laboranti, farmacisti, sanitari qe rrezikon jeten per te semure prej harbimit apo te infektuar nga kalamajte e harbimit!

Ndaj boll me politiken me semundjen!

Eshte e neveritshme!

VO: tani kam dicka me Tatimet;

Shihni kupone ju ke keto vaskat me shishe shampanje?!” – shkruan Erion Braçe.

VIDEO:

View this post on Instagram

BOLL BERE POLITIKE ME SEMUNDJEN! SPITALI ESHTE I FUNDIT! Ndaj boll me politike kriminale ndaj spitaleve ku ka aq shume perkushtim, pasion, dashuri, deshire, pune e sakrifica sa kurre nuk i ke pare kund! KJO SEMUNDJE KA RREGULLAT E SAJ E AS QE KANE LIDHJE ME POLITIKEN; KANE LIDHJE ME TY SI QENIE E PERGJEGJSHME E QE SHPERNDAN KETE PERGJEGJSHMERI; JO MLLEF, URREJTJE, LIGESI, PROVOKIME, POLITIKEN E ULET TE NJOHUR TASHME! Jane te thjeshta rregullat; MBAJ DISTANCE FIZIKE, MBAJ MASKE KUR NUK RRI DOT LARG, LAJ DUART! Kaq! Spitali nuk hyn ne to! Spitali eshte i fundit dhe ne te gjithe boten eshte keshtu! Urdhero, shihi keto video te se shtunes mbrema dhe te dieles, vetem pak dite me pare, ne JALE, PALASE, LEKURS! Perse nuk u flet ketyre? Cfare tu bej spitali ketyre e prinderve te ketyre? Ta bej qeveria? Po patjeter, por sa nderhyn qeveria aty ti e quan cenim te lirise kushtetuese, sa zbaton qeveria masat ligjore aty ti therret per masa ekstreme te papershtatshme per realitetin ekonomik! Shihi pak shishet e shampanjes qe nuk pihen por sperkasin ajrin, njeri tjetrin e pastaj pishinen-si realitet ekonomik! KY ESHTE PROBLEMI! Spitali do mbahet fale punes e sakrifices se punetoreve te mjekesise, por sjellja e tille eshte sfide e ulet ndaj cdo mjeku e infermieri, laboranti, farmacisti, sanitari qe rrezikon jeten per te semure prej harbimit apo te infektuar nga kalamajte e harbimit! Ndaj boll me politiken me semundjen! Eshte e neveritshme! VO: tani kam dicka me Tatimet; Shihni kupone ju ke keto vaskat me shishe shampanje?!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on